CÍNOVÝ ŠPERK

Šperky jsou součástí života jak žen, tak mužů. Plní nejen funkci ozdobnou, ale jsou spjaty i s naší psychikou, neboť pro nás mohou být určitou symbolikou, talismanem a nositelem štěstí a radosti.

Cínové šperky od značky Fontana di Cristalli, které vznikají pájením pomocí měkké pájky tzv. Tiffany technikou, jsou vyráběny z cínu, jehož minoritní příměsí je třeba měď a stříbro, používá se tedy cín bez obsahu olova.

O cínu bychom měli vědět, že je to materiál poměrně měkký a náchylný k mechanickému poškození. Výhodou je fakt, že je odolný vůči korozi, ale vlivem světla, vody a vzduchu oxiduje a šedne, proto bychom o něj měli správně pečovat, aby nám co nejdéle vydržel. Cínové šperky lze vytvořit ve variantě se stříbrným lesklým povrchem nebo je možné povrch patinovat a poté leštit. Patinu lze použít černou, hnědou či zlatou.

Zajímavostí je, že cínové šperky jsou ve světě poměrně unikátní a za centrum jejich výroby se považuje především střední Evropa, tj. Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Jinde ve světě tuto techniku téměř nenajdete.

Jak vybrat kvalitní cínový šperk

Většinou každý cínový šperk obsahuje šperkový (minerální) nebo drahý kámen, popřípadě šperkařské sklo. Při výběru cínového šperku bychom měli nejprve koukat na usazení samotného kamene. Aby se kámen mohl do šperku upevnit, jedna z možností je olepení měděnou páskou, která je poté potažena cínovou vrstvou. Pokud je páska špatně přilepena, má otřepané okraje a není-li okraj pásky zpevněn ještě drátkem, může se stát, že se kámen ze šperku vylomí a snadno vypadne. V případě surových kamenů, které nemají hladký povrch, můžou být minerály zasazeny pouze do konstrukce pomocí "odrátkování", tj. pomocí drátků,které buď minerál obepínají po celém obvodu nebo je pomocí drátků minerál na několika místech pevně uchycen, tak aby nevypadl.


Při výběru šperku dáváme pozor také na kvalitu minerálu, ten by neměl mít praskliny a povrchové poškození. Pokud se praskliny vyskytují, měly by být přírodního původu a hladce začištěny.

Konstrukce cínových šperků je tvořena z postříbřených nebo pocínovaných drátků, které by neměly být příliš slabé, aby nedošlo k jejich deformaci. Pokud je šperk zdoben cínovými kulačkami a placičkami, měly by být stejné a rovnoměrně rozlité. Zároveň by se na šperku neměly objevovat ostré konce drátků a při použití měděných plíšků jako podkladu, by jeho konce měly být obroušeny.

Z estetického hlediska je chybou i špatně rozlitý cín. Jeho povrch by měl být hladký bez hrobolků a "opatlaných míst". Výjimku tvoří šperky, jejich povrch je záměrně strukturovaný. Právě jakýsi "autorských podpisem" na špercích Fontana di Cristalli je jejich zvrásněný povrch (lze vidět na fotce níže - cínové jaspisové srdce). Avšak dle mého názoru každý člověk s estetickým vnímáním pozná rozdíl mezi záměrným a "odfláknutým" zpracováním. 
Správně: povrch cínu záměrně strukturovaný
Správně: povrch cínu záměrně strukturovaný
Chybně: špatně rozlitý povrch cínu, bez ochranného drátku kolem sklíčka, konce drátků ostré, kuličky nerovnoměrné (Zdroj: FlerMAG)
Chybně: špatně rozlitý povrch cínu, bez ochranného drátku kolem sklíčka, konce drátků ostré, kuličky nerovnoměrné (Zdroj: FlerMAG)

Pozn. autora: Za šperkový kámen považujeme každý minerální kámen, který nesplňuje označení drahokam, proto dříve byl tento typ označován jako polodrahokam. Málokdo však ví, že označení "polodrahokam" se správně již od roku 1955 nepoužívá a nahradil ho pojem "šperkový" kámen.

Několik základních pravidel, jak pečovat o cínový šperk, aby Vám co nejdéle vydržel.

  • S cínovým šperkem zacházejte jako s křehkou věcí. Při neopatrném zacházení může dojít k poškození šperku, např. k poškrábání cínu, deformaci (např. přidaného ozdobného drátku), k prasknutí. U šperků s kameny pak k rozbití kamene, naštípnutí či odlomení části kamene nebo i cínu.
  • Šperky nenoste do sprchy, sauny, bazénu či jiné koupele.
  • Šperky sundavejte vždy přes spaním, ale také před každou činností, vyžadující tělesnou námahu, např. sportovní aktivity (pot šperkům nesvědčí).
  • Vyvarujte se styku šperku s chemikáliemi, např. v kosmetických přípravcích při líčení (zejména používání parfémů, krémů, laků na vlasy šperkům škodí). Šperkem se ozdobte až po použití kosmetiky. Rovněž tak nepoužívejte na čištění šperků jiné chemikálie (např. abrazivní prostředky).
  • Šperk nevystavujte extrémním teplotám či přímému slunečnímu svitu, které může způsobit např. vyblednutí kamene (Ametyst, Růženín...).
  • Šperk skladujte na suchém a tmavém místě, bez přístupu prachu. Ideální je jej skladovat ve šperkovnici odděleně od jiných šperků, předejdete tak zamotání řetízků či šňůrek. Šperkovnici může nahradit i uzavíratelná neprůsvitná krabička.
  • Šperky chraňte před malými dětmi a domácími mazlíčky z důvodu nejen poškození šperku, ale mohli by ublížit i sami sobě.

Pravidelná péče o cínový šperk

Při pravidelném nošení dochází k oxidaci cínu, k ukládání prachu, nečistot a mastnoty a tudíž i k zešednutí povrchu šperku, které je patrné především u šperku bez tmavé patiny. V tomto případě je nejjednodušší umýt šperk ve vlažné vodě s přídavkem jaru (jiný saponát může být nevhodný). Pro vyčištění i hůře přístupných míst si můžete na pomoc vzít měkký zubní kartáček. Poté šperk opláchněte čistou vodou, osušte jej savým hadříkem a poté vyleštěte flanelovým hadříkem - lze dosušit i fénem s nižší teplotou. Pro vyleštění šperku můžete použít také speciální vatu Auron, určenou k cídění stříbrných a zlatých předmětů nebo přímo vatu na leštění, kterou obdržíte spolu se šperkem.

Na závěr je možné na minerály a drahé kameny ve šperku použít kapku silikonového, popřípadě olivového oleje, kterým šperk lehce potřeme a vyleštíme, krásně se zvýrazní jejich barva. Nedoporučuji namáčet do oleje celý šperk, špatně by se pak olej dostával ze skulinek a mohlo by dojít k zamaštění oděvu.

Pokud byste chtěli svému šperku dopřát pravidelnou péči pomocí speciálních antioxidantů určených pro cínové šperky, objednejte si láhvičku na adrese fontanadicristalli@centrum.cz

Antioxidant pro cínové šperky
Antioxidant pro cínové šperky