Ametyst

27.01.2019

"Ametyst zbystřuje mysl a zbavuje všech neřestných myšlenek"
Leonardo da Vinci.

Název drahokamu pochází z řeckého slova "amethystos", které lze volně přeložit jako "neopilý" nebo střízlivý. Řekové věřili, že amtyst je účinnou ochranou proti otravám z alkoholu. Z ametystu se tedy vyráběly i číše na víno. Od těchto dob je ametyst povážován za symbol střízlivosti.

Ametyst je jedním z nejcennějších drahokamů mineralogické skupiny křemene a za svůj fialový odstín vděčí stopovému množství železa a hliníku. Fialová barva je od nepaměti považována za jeden ze symbolů královského statutu, proto se ametyst stal součástí řady korunovačních klenotů. Jako symbol jej uznávaly i křesťanské církve a ametyst se stal znakem biskupské hodnosti.

Zařazení ametystu:

Legendy o ametystu

Legenda o původu ametystu pochází z řeckých bájí. Dionýsos, bůh vína, se jednoho dne rozhněval na lidstvo, protože ho podle něj nemělo dostatečně v úctě. Rozhodl se, že první smrtelník, který mu zkříží cestu, bude roztrhán tygry. Jeho obětí se měla stát půvabná dívka jménem Ametyst, která kráčela vzdát hold bohyni Artemis. Bohyně proměnila Ametyst v sochu z krystalického křemene, aby ji ochránila před drápy tygrů. Dionýsos při pohledu na krásnou sochu dívky z lítosti nad svým činem plakal slzy barvy vína. Slzy obarvily i sochu dívky, a tak vznikl slavný drahokam.

Účinky ametystu na vlastnosti

Ametyst je tradičně kamenem čistoty, zbožnosti a býval šperkem králů. Je to mimořádně mocný kámen s ochrannou sílou, má vysoké spirituální vibrace. Má silnou léčivou a očistnou moc, zahání nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny. Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strach, vztek, obavy a zlobu. Navíc zvyšuje naději, zahání pocit viny, zbystřuje mysl. Je také považován za kámen pravé, ryzí, emocionální lásky a posiluje věrnost. Také napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, dodává na rozhodnosti a rozvíjí intuici. Jak už z původu slova vyplývá má také pozitivní vliv při léčbě alkoholismu, ale i jiných závislostí. Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.

Léčebné účinky ametystu

Z fyzického hlediska zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje napětí, pomáhá při žaludečních a dýchacích obtížích, poruchách sluchu, kožních problémech, nerovnováze zažívacího traktu, působí na střeva a střevní mikroflóru, odstraňuje parazity, podněcuje produkci hormonů, činnost metabolismu a posiluje vylučovací orgány i imunitní systém. Navíc pomáhá při léčbě podlitin, otoků a ran.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: Podržíme pod proudem vlažné vody alespoň 2 min nebo v misce společně s křišťálem
Nabíjení:
Ve stínu nebo nejlépe na měsíčním světle během úplňku. Nenabíjet na přímém slunci, jinak bledne.

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S AMETYSTEM

Kategorie