Ametyst
"Ametyst zbystřuje mysl a zbavuje všech neřestných myšlenek"
Leonardo da Vinci.
Název drahokamu pochází z řeckého slova "amethystos", které lze volně přeložit jako "neopilý" nebo střízlivý. Řekové věřili, že amtyst je účinnou ochranou proti otravám z alkoholu. Z ametystu se tedy vyráběly i číše na víno. Od těchto dob je ametyst povážován za symbol střízlivosti.
Ametyst je jedním z nejcennějších drahokamů mineralogické skupiny křemene a za svůj fialový odstín vděčí stopovému množství železa a hliníku. Fialová barva je od nepaměti považována za jeden ze symbolů královského statutu, proto se ametyst stal součástí řady korunovačních klenotů. Jako symbol jej uznávaly i křesťanské církve a ametyst se stal znakem biskupské hodnosti.
Legendy o ametystu
Účinky ametystu na vlastnosti
Ametyst je tradičně kamenem čistoty, zbožnosti a býval šperkem králů. Je to mimořádně mocný kámen s ochrannou sílou, má vysoké spirituální vibrace. Má silnou léčivou a očistnou moc, zahání nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny. Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strach, vztek, obavy a zlobu. Navíc zvyšuje naději, zahání pocit viny, zbystřuje mysl. Je také považován za kámen pravé, ryzí, emocionální lásky a posiluje věrnost. Také napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, dodává na rozhodnosti a rozvíjí intuici. Jak už z původu slova vyplývá má také pozitivní vliv při léčbě alkoholismu, ale i jiných závislostí. Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.
Léčebné účinky ametystu
Z fyzického hlediska zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje napětí, pomáhá při žaludečních a dýchacích obtížích, poruchách sluchu, kožních problémech, nerovnováze zažívacího traktu, působí na střeva a střevní mikroflóru, odstraňuje parazity, podněcuje produkci hormonů, činnost metabolismu a posiluje vylučovací orgány i imunitní systém. Navíc pomáhá při léčbě podlitin, otoků a ran.
ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ
Čištění: Podržíme pod proudem vlažné vody alespoň 2 min nebo v misce společně s křišťálem
Nabíjení: Ve stínu nebo nejlépe na měsíčním světle během úplňku. Nenabíjet na přímém slunci, jinak bledne.