Aragonit

27.01.2019

Aragonit, neboli uhličitan vápenatý, má stejné chemické složení jako mnohem rozšířenější kalcit. Aragonit je v přírodě poměrně běžný, vyskytuje se ve velmi rozmanitých podobách a vzniká v rozličných prostředích. Je bezbarvý, bílý, žlutý, zelený, šedý, fialový, červený, modrý, průhledný až neprůhledný, skelně až mastně lesklý. Nacházíme ho v nejrůznějších formách krystalů, kdy nejvíce fascinující jsou pravděpodobně sloupcovité či paprskovité krystaly.

Aragonit vzniká při nízkoteplotních a připovrchových podmínkách, je pozdním minerálem hydrotermálních ložisek a epitermálních žil, a hojně se nachází na termálních pramenech a gejzírech.

Aragonit spolu s kalcitem buduje tzv. travertiny a "onyxové mramory", které bývají používány jako dekorační kámen.

Tento minerál se nejvíce těží v Maroku, Namibii, Číně a Španělsku. Najdeme ho ale i v České republice. Nejvíce nalezišť aragonitu se nachází v Českém středohoří a v Doupovských horách, tedy vulkanických pohořích.

Zařazení aragonitu:

Účinky aragonitu na vlastnosti

Aragonit je uzemňující kámen a má pozitivní vlastnosti na naši trpělivost a vstřícnost. Pomáhá nás se učit toleranci a spolehlivosti. Pomáhá ve stresových situacích, kdy tiší stavy neklidu. Je také vhodný při meditacích, podporuje náš duchovní růst a disciplínu a přináší rovnováhu. Stabilizuje základní (kořenovou) a zemskou čakru. Pomáhá ukotvovat lidi s přílišným sklonem k "létání v oblacích" v jejich vlastním těle. Často se doporučuje jedinců, kteří na sebe kladou přehnaně vysoké nároky. Zlepšuje schopnost soustředění.

Léčebné účinky aragonitu

Aragonit podporuje vstřebávání vápníku, čímž mj. urychluje hojení zlomenin. Tiší bolesti a posiluje imunitní systém. Používá se k léčbě třesavky a Raynaudovy choroby (typ vazoneurózy, tedy poruchy funkce cév). Pokud trpíte nespavostí, je pro vás tento minerál ten pravý.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: pod tekoucí vodou, popřípadě v misce s vodou (ne v solném roztoku), zakopání do země po dobu 30 dnů

Nabíjení: měsíčním světlem před úplňkem nebo na nepřímém slunečním svitu (nikde ne na přímém)

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S ARAGONITEM