Aragonit

Aragonit, neboli uhličitan vápenatý, má stejné chemické složení jako mnohem rozšířenější kalcit. Aragonit je v přírodě poměrně běžný, vyskytuje se ve velmi rozmanitých podobách a vzniká v rozličných prostředích. Je bezbarvý, bílý, žlutý, zelený, šedý, fialový, červený, modrý, průhledný až neprůhledný, skelně až mastně lesklý. Nacházíme ho v nejrůznějších formách krystalů, kdy nejvíce fascinující jsou pravděpodobně sloupcovité či paprskovité krystaly.

Aragonit vzniká při nízkoteplotních a připovrchových podmínkách, je pozdním minerálem hydrotermálních ložisek a epitermálních žil, a hojně se nachází na termálních pramenech a gejzírech.

Aragonit spolu s kalcitem buduje tzv. travertiny a "onyxové mramory", které bývají používány jako dekorační kámen.

Tento minerál se nejvíce těží v Maroku, Namibii, Číně a Španělsku. Najdeme ho ale i v České republice. Nejvíce nalezišť aragonitu se nachází v Českém středohoří a v Doupovských horách, tedy vulkanických pohořích.

Zařazení aragonitu:

Broušený aragonit


Krystaly aragonitu

Učinky aragonitu:

Aragonit je uzemňující kámen a má pozitivní vlastnosti na naši trpělivost a vstřícnost. Pomáhá nás se učit toleranci a spolehlivosti. Pomáhá ve stresových situacích, kdy tiší stavy neklidu. Je také vhodný při meditacích, podporuje náš duchovní růst a disciplínu a přináší rovnováhu. Stabilizuje základní (kořenovou) a zemskou čakru. Pomáhá ukotvovat lidi s přílišným sklonem k "létání v oblacích" v jejich vlastním těle. Často se doporučuje jedinců, kteří na sebe kladou přehnaně vysoké nároky. Zlepšuje schopnost soustředění.

Léčebné účinky:

Aragonit podporuje vstřebávání vápníku, čímž mj. urychluje hojení zlomenin. Tiší bolesti a posiluje imunitní systém. Používá se k léčbě třesavky a Raynaudovy choroby (typ vazoneurózy, tedy poruchy funkce cév). Pokud trpíte nespavostí, je pro vás tento minerál ten pravý.


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků s ARAGONITEM