Avanturín

27.01.2019

Avanturín, někdy nazývaný také aventurín, je odrůdou křemene, která se vyznačuje přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpyt a odlesky. Nejběžnější barva avanturínu je zelená, ale může se vyskytovat také v oranžové, hnědé, modré nebo šedé. Klasickou příměsí, která způsobuje stříbřitě zelený nebo modrý lesk, jsou ložiska fuchsitu (druh muskovité slídy).

Zařazení avanturínu:

Legendy o avanturínu

Jméno avanturín (aventurin) vzniklo podle italského "a ventura" ve významu náhodně. Název se odvíjí od šťastného objevu italského skláře z ostrova Murano, který po roce 1700 "náhodně" zhotovil sklo, které dalo jméno podobně vypadajícímu nerostu.

Většina zelených a modrozelených avanturínů pochází z Indie, kde se jeho zpracováním zabývá mnoho řemeslníků. Šedé a oranžové odrůdy najdeme v Chile, Španělsku a Rusku.

Účinky avanturínu na vlastnosti

Avanturín je považován za kámen štěstí. Působí vysoce kladně na vše, co má souvislost s prosperitou a majetkem. Používá se k ochraně domů a zahrad před geopatogenními zónami, pohlcuje elektromagnetický smog a působí jako ochrana před zářením z mobilních telefonů. V duševní rovině posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedá inteligenci. Dokáže zavést zpět do minulosti a odkrýt nerovnováhy současnosti. Udržuje rovnováhu mezi ženskou a mužskou energií.

Léčebné účinky avanturínu

Avanturín má příznivé účinky na zrak, působí jako prevence arteriosklerózy, alergií, zlepšuje krevní tlak a metabolismus. Má vliv na hladinu cholesterolu, který snižuje. Pozitivně působí na migrény, srdce, dutiny i žaludeční nevolnosti.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: Avanturín se doporučuje čistit jednou za měsíc. Kámen se umístí pod tekoucí vodu, která ho několik minut omývá.

Nabíjení: Nabíjení kamene by mělo probíhat buď na měsíčním nebo slabém slunečním světle, protože avanturín by mohl na ostrém slunci vyblednout. To je také důvod, proč se skladuje na tmavších místech, na které nedopadá přímé sluneční světlo, případně nosí pod šaty.

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S AVANTURÍNEM

Kategorie