Avanturín

Valounky avanturínu


Avanturín, někdy nazývaný také aventurín, je odrůdou křemene, která se vyznačuje přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpyt a odlesky. Nejběžnější barva avanturínu je zelená, ale může se vyskytovat také v oranžové, hnědé, modré nebo šedé. Klasickou příměsí, která způsobuje stříbřitě zelený nebo modrý lesk, jsou ložiska fuchsitu (druh muskovité slídy).

Zařazení avanturínu:


Broušený avanturín


Legendy o avanturínu:

Jméno avanturín (aventurin) vzniklo podle italského "a ventura" ve významu náhodně. Název se odvíjí od šťastného objevu italského skláře z ostrova Murano, který po roce 1700 "náhodně" zhotovil sklo, které dalo jméno podobně vypadajícímu nerostu.

Většina zelených a modrozelených avanturínů pochází z Indie, kde se jeho zpracováním zabývá mnoho řemeslníků. Šedé a oranžové odrůdy najdeme v Chile, Španělsku a Rusku.


Krystal avanturínu


Učinky avanturínu:

Avanturín je považován za kámen štěstí. Působí vysoce kladně na vše, co má souvislost s prosperitou a majetkem. Používá se k ochraně domů a zahrad před geopatogenními zónami, pohlcuje elektromagnetický smog a působí jako ochrana před zářením z mobilních telefonů. V duševní rovině posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedá inteligenci. Dokáže zavést zpět do minulosti a odkrýt nerovnováhy současnosti. Udržuje rovnováhu mezi ženskou a mužskou energií.

Léčebné účinky:

Avanturín má příznivé účinky na zrak, působí jako prevence arteriosklerózy, alergií, zlepšuje krevní tlak a metabolismus. Má vliv na hladinu cholesterolu, který snižuje. Pozitivně působí na migrény, srdce, dutiny i žaludeční nevolnosti.


Zdroj textu: Svět minerálů, Wikipedie, Aranys, Nefertitis
Zdroj obrázků: Crystalage, Healing Crystals, IndiaMart


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků s AVANTURÍNEM