Chalcedon

26.01.2019

Chalcedon je jeden z nejstarších vzácných kamenů, který byl používán v prvních špercích a užitečných nástrojích.

Nejčistější chalcedony mají mléčně bílou barvu, většina chalcedonů ovšem obsahuje mikroskopické nebo větší inkluze různých minerálů, díky kterým se zbarvují do nejrůznějších odstínů a textur. Obecně pod názvem chalcedon představujeme minerál modré barvy - tzv. modrý chalcedon - někdy nazývaný jako modrý krajkový achát. Existuje však několik hlavních druhů chalcedonu, které se liší právě svým zbarvením a texturou; rozlišujeme:

Zařazení chalcedonu:

Legendy o chalcedonu

Řecký název "chalcedon" pochází z latinského slova "chalcedonius". Chalcedon byl starověký přístav v oblasti Blízkého východu. Mezi starověkými národy byl kámen chalcedon velice oblíbený, o čemž svědčí i řada archeologických nálezů z oblasti Středomoří. Původně se tento minerál využíval především pro různé rituální účely a byl oblíben i mezi starověkými vládci. Znalci ho původně považovali za jeden z druhů křišťálu, avšak po důkladné prozkoumání bylo zjištěno, že chalcedon narozdíl od křišťálu obsahuje i další směsi minerálů, které mu právě propůjčují jeho unikátní vzhled a vlastnosti. V důsledku toho byla vytvořena nová skupina, která dostala název chalcedon.

Účinky chalcedonu na vlastnosti

Chalcedon je krystal s výborným očistným účinkem a pomáhá léčit vše špatné, včetně dosud nezhojených ran. Posiluje ukládání minerálních látek v těle a současně likviduje usazeniny minerálů v cévách. Chalcedon snižuje příznaky demence a senility a zvyšuje tělesnou energii. Uvádí do rovnováhy tělo, city, mysl i ducha. Bývá označován jako kámen bratrství, přináší lásku a laskavost všem, odstraňuje deprese a zlepšuje stavy mysli, podporuje vztah k přírodě, regeneruje organismus, podporuje přijetí nových podnětů, mírní citové trápení, mrzutosti, obavy, je to talisman proti stavům slabosti, zádumčivosti a nespokojeností zbavuje trémy. Uklidňuje mysl a je balzám na nervy, tlumí nadměrnou citlivost na počasí. Pomáhá při cestování i proti psychickým a magickým útokům. Zlepšuje oba aspekty komunikace - schopnost naslouchat a porozumět, jakož i schopnost vyjadřovat své myšlenky. Navíc zlepšuje naši paměť, pomáhá proti koktání, je vhodný pro kojící maminky, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Odhání z duše melancholii a přeměňuje ji na radost. Rozptyluje negativní myšlenky a city, odhání zlé sny.

Léčebné účinky chalcedonu

Chalcedon hojivě působí na oči, žlučník, kosti, slezinu krev i oběhový systém. Blahodárně také působí na problémy spojené s kouřením. Potlačuje bolesti z hladu. Chalcedon je výborný pomocník při léčbě srdečních poruch, infekčních chorob, zánětů kloubů a dýchacího systému, revmatizmu, nachlazení a je také osvědčeným společníkem pro období přechodu (menopauza).

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: jednou za měsíc 15 minut pod proudem vlažné vody
Nabíjení:
na přímém slunci dostatečně dlouho

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S CHALCEDONEM