Citrín

26.01.2019

Citrín je žlutá až oranžová verze křemene. Přirozený citrín není příliš běžný, protože tento nerost je vyráběn pomocí tepelného zpracování ametystu a záhnědy. K přeměně barvy na žlutou je potřeba poměrně nízkých teplot, k přeměně na odstín zlatohnědé jsou už zapotřebí vysoké teploty.

Název je odvozen od citrónů, který jsou barevně podobné tomuto nerostu. Citrín je v mnoha jazycích překládán jako citron a odtud pochází cizojazyčný název tohoto kamene "citrine".

Zařazení citrínu:

Legendy o citrínu

Citrín zdobí nástroje a šperky tisíce let. Už staří Egypťané ho kvůli hřejivé zlaté barvě považovali za kámen slunce. Mysleli si, že je to dar od slunečního boha Ra, který jim pomůže dožít se dlouhověkosti.

Podle staročínských mýtů a legend představoval citrín kámen úspěchu, protože zbavoval pomýlenosti a bystřil intelekt. Dodnes ho Číňané považují za kámen moudrosti.

Ve starověkém Řecku patřil k oblíbeným dekorativním kamenům, a to především v době helénismu (4. - 2. st. př . n. l.), kdy věřili, že ochrání před hadím jedem, epidemiemi a zlými úmysly. Staří Římané i Řekové se rádi zdobili šperky s citríny ve stylu "intaglio", kdy byl do kamene vyřezán reliéf. Takové klenoty měly svým jasem projasnit život nositele a odstranit z něj temnotu. Citrín se rovněž pokládal za kámen obchodníků a podle pověsti mělo jeho nošení přilákat bohatství.

Ve středověku využívali citrín v medicíně i mysticismu. Podle tehdejší víry síla kamene pomáhala při léčbě potíží se srdcem, ledvinami, játry a žaludkem.

Ještě v 17. století zdobili ve Skotsku citrínem rukojeti dýk a mečů a tradovalo se, že tento drahokam je světlem v boji.

V časech romantismu si citrínové šperky získaly takovou oblibu, že pro šperkaře bylo výhodnější soustředit se spíš na ně než na zlaté klenoty. Do módy je přinesli královna Viktorie a princ Albert, když zakoupili na Skotské vysočině hrad Balmoral, kde také s oblibou pořádali společenské události, na kterých královna chtěla doslova zazářit. Proto jí Albert věnoval v Balmoralu nalezený drahokam, kterým byl právě citrín. Od té doby se citrín ve Skotsku těší veliké oblibě. Na hradě lze doposud zhlédnout sbírku broží na rameno, sgian dubh (tradiční skotská dýka) a špendlíků do kiltu.

Účinky citrínu na vlastnosti

Citrín je mimořádně blahodárně působící krystal. Je považován za "kámen štěstí a štědrosti". Je jedním z kamenů hojnosti, učí nás, jak k sobě přilákat bohatství, prosperitu a úspěch a zároveň poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní.

Tento krystal pomáhá předcházet nočním můrám a zajišťuje příjemný spánek. Funguje jako účinný čistič a regenerátor, svému majiteli předává teplo a energii a má výborný vliv na kreativitu a tvůrčí schopnosti. Pohlcuje, proměňuje a uzemňuje všechnu negativní energii. Podporuje duševní vědomí a dodává přiliv nové energie. Je ochráncem aury, čistí čakry a zesiluje intuici, pomáhá nás se dostat do rovnováhy. Má také dobrý vliv na budování vztahů, pomáhá řešit spory, dodává sebedůvěru, zmírňuje přecitlivělost.

Léčebné účinky citrínu

Z fyzického hlediska slouží citrín jako obnova ztracených sil a energie, blahodárně působí na chronický únavový syndrom. Má pozitivní vliv na trávení, slezinu, slinivku břišní, zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři. Pomáhá také při očních problémech, podporuje krevní oběh a udržuje štítnou žlázu v rovnováze. Posiluje také nervy, zbavuje tělo všeho špatného. Zajímavé je, že také zabírá na celulitidu, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá při menopauze.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: pod proudem vlažné vody nebo v misce s minerální či pramenitou vodou (alespoň několik hodin)
Nabíjení: na slunci, ale po krátkou dobu

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S CITRÍNEM