en-Perly a perleť

30/08/2020

Perly vznikají tak, že se malé zrnko písku dostane do mušle. V každé mušli perlorodce je ukryt živočich, měkkýš, který toto zrnko bere jako vetřelce ve svém úkrytu a začne produkovat uhličitan vápenatý (tj. perleť). Perleť je tedy nedílnou součástí perly. Díky technikám, které se často používají při kultivování perel, dokážeme podle perleti přesně určit, kolik "skutečného" perlového materiálu perla obsahuje. Hrubší vrstva perleti znamená, že jádrové zrnko je obalené větším množstvím perlového materiálu a celá perla tedy bude odolnější.

Místo toho, aby perlorodka zrnko vypudila, začne ho obalovat. Tento proces může trvat i několik let, než vznikne perla, pro kterou se potopí sbírač perel. Takto sbírané mořské perly jsou dnes velmi vzácné a také velmi drahé, pochází zejména z Perského zálivu nebo z Austrálie, kde je loví velké lodi s lovci perel.

Zařazení perleti a perel:

Legendy o perlách

V hinduistické kultuře jsou perly spojovány s Měsícem a symbolizují čistotu a lásku. Dokonce jeden z prvních mýtů o původu perel pochází právě z hinduistické knihy. Nejvyšší Bůh Krišna sestoupil do oceánu, kde objevil první perlu a tu daroval své dceři právě v den její svatby. Perly měly chránit nevěsty z vdovství, zajistit šťastný manželský život a věrnost. Perly ale také dokázaly urychlit zákony karmy a posílit milostné vztahy.

Od nepaměti byly perly spojovány především s láskou. Řekové a Římané věřili, že nošení perel podporuje partnerskou soudržnost i manželskou harmonii a také že ono památné pouto mezi Psyché a Kupidem bylo vykresleno jako šňůra z perel. Římané však považovali perly i za symbol velkého bohatství, moudrosti, půvabu a štěstí. Dámy v perlových náhrdelnících spávaly, aby se jim zdály pěkné sny. O Venuši, římské bohyni smyslnosti, krásy a lásky, se zase tradovalo, že se zrodila z mořské ústřice stejně jako perla.

Účinky perel na vlastnosti

Od dávných dob slouží jako amulety, chránící před nehodami, neštěstím a pohromami. Jsou symbolem moci, moudrosti a štěstí. Posilují naši vůli, pomáhají nám zbavit se všech závislostí. Perleť dodává odvahu a zvyšuje sebevědomí. Nositelům perel pomáhají perly vidět sami sebe jasněji, tedy tak, aby se mohli stále zdokonalovat. Říká se, že perly uklidňují emoce a udržují duševní stabilitu toho, kdo je nosí. Perly se také často spojují s čistotou a nevinností. Dokáží chránit nevinné i děti. A nikdy by se neměly nosit spolu s diamanty.

Léčebné účinky perel a perleti

Na úrovni fyzické podporují uzdravující procesy u všech psychosomatických nemocí, posilují nervy, intuici, tiší bolesti, mírní teploty. Regulují funkci sleziny a střevního traktu. Vzhledem ke svému složení posilují kosti, pomáhají při pálení žáhy a zmírňují deprese.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Podstatná slabina perly tkví v její nadměrné citlivosti. Rovněž postupným vysycháním dostává trhliny a nakonec se ve vrstvách rozpadává. Proto je perla velmi choulostivá a tedy náročná na ošetřování. Nadměrné sucho nebo naopak vlhko, žár, prudké změny teploty, pot, kyseliny a kosmetika ji škodí a zkracují její životnost.

Čištění: krátce pod proudem vlažné vody, poté jemně osušíme
Nabíjení: na horském křišťálu za úplňku, nebo za denního světla na nepřímém slunci

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S PERLAMI A PERLETÍ