en-Tyrkys

30/08/2020

Tyrkys je všem známý populární drahokam v modré až modrozelené barvě. Díky své unikátní barvě byl oblíbený již od počátku věků, a to zejména pro výrobu šperků a dekoračních předmětů, ale i předmětů denního užívání. Jedná se o jeden z nejstarších drahých kamenů, který byl takto používán.Tyrkys se do světa šířil z vyspělých kultur, které měly přístup k původním nalezištím tyrkysu, jako jsou Egypťané a Peršané, kteří tyrkys hojně zasazovali do šperků i do pohřebních masek nebo dalších předmětů sloužích zemřelým na cestě do posmrtné říše. Známá je například maska faraona Tutanchamona, která je kromě lapisu lazuli a karneolu hojně vykládaná právě tyrkysem. Značeného věhlasu a obliby dosáhl tyrkys hlavně v období rozkvětu turecké Osmanské říše. Turci jej dováželi z Persie (území dnešního Iránu) a od Turků se dostával dále do Evropy. Plinius starší (známý řecký bojovník a filozof) tento minerál označoval jako Callait a Aztékové jej znali pod názvem Chalchihuitl. Označení tyrkys, které pochází z francouzského turques, což bylo označení pro Turky.

Zařazení tyrkysu:

Účinky tyrkysu na vlastnosti

O tyrkysu se říká, že ztrácí barvu s přicházející nemocí, nebezpečím nebo i nevěrou. Při tomto varování tyrkys zbělá či zešedne, ale pokud se tyrkys rychle vyčistí, může zase zářit svoji unikátní barvu. Tento minerál při nemoci svého majitele reaguje na změnu kyselosti potu nemocného člověka, neboť je ke změná velmi citlivý. Celkově je tyrkys považován za ochranný kámen, neboť nás chrání i před elektromagnetickým zářením (například z TV či PC obrazovek, či mobilních telefonů), dělá blokaci v geopatogenních zónách, které mohou narušit naši vnitřní rovnováhu a ochraňuje prý i před černou magií (například woodoo). Tyrkys samotný či jako šperk může být také prostředníkem v komunikaci nejen slovní, ale také mezi tělem a duchovním světem. Ukazuje nám, že i přes to, že stojíme rovnýma nohama na zemi, můžeme snít a přijímat duchovní vědomosti a moudrosti.

Léčebné účinky tyrkysu

Z fyzického hlediska působí tyrkys jako silný detoxikační prostředek, který čistí naše tělo od jedovatých látek. Z tyrkysu lze připravit i detoxikační elixír, který lze používat na výplachy - pomáhá při paradontóze či zánětu dásní. Propojením tělesné a duševní roviny člověka, které tyrkys výrazně podporuje, nám pomáhá se ovládat a kontrolovat se například při dietě, ale i při svalovém napětí, které může být příčinou nekotrolovatelných tiků. Tyrkys je také vhodný na snižování horečky, pomáhá při bolestech hlavy, předchází migracím, zlepšuje imunitní systém. Reguluje kyselost v organismu a působí pozitivně na žaludek. Posiluje také zrak, potlačuje křeče, působí na dnu a harmozinuje v těle meridiány.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: Pomocí hnědé nevařené rýže, kterou nasypeme do misky a tyrkys položíme navrch, během 12 hodin z něj rýže vytáhne negativní energii, potom rýži vyhodíme.

Nabíjení: Tyrkys může na slunci vyblednout, proto nabíjíme ve stínu nebo na měsíčním světle.

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S TYRKYSEM

Categories