Gagát

26.01.2019

Gagát je nazýván také jako černý jantar, byť nemá s jantarem nic společného. Jedná se totiž o zkamenělé dřevo vypadající jako uhlí, kterému je svým složením velmi podobný. Gagátu se také přezdívá jako "Jet", "Akštýn" nebo "Kanell". Občas jsou patrné lehké inkluze pyritu. Vznikl fosilizací dřeva a rostlin v horninách mořského původu.

Jeho název je odvozen od řeky Gagátes v Malé Asii, kde byl těžen Římany.
Dnešní ložiska gagátu jsou především v Utahu, Rusku, Asturii, Francii a Německu.

Zařazení gagátu:

  • Element: země
  • Planeta: Saturn
  • Znamení: Kozoroh

Legendy o gagátu

Mimo antický Řím ho používali k výrobě předmětů také Vikingové, kteří ho těžili ve Velké Británii v okolí Whitby. Množství nálezů pochází hlavně z Grónska. Ozdoby z něj byly nalezeny v neolitických hrobech na území Čech. Výrobky z gagátu přispěly k prosperitě whitebského opatství v době jeho první abatyše, sv. Hildy. Vyráběly se z něj růžence, kříže i figurky. Oblíbený byl také ve viktoriánské době, a to i královnou, jež ho nosila hlavně po svém ovdovění. I v té době bylo centrem výroby gagátových šperků a sošek Whitby. Je používán hlavně na výrobu smutečních šperků.

Jako ostatním drahým kamenům byla gagátu připisována magická moc. Římané věřili, že plaší hady a vařený s vínem měl léčit bolesti zubů. Gerolamo Cardano ho doporučuje jako ochranu před nočními můrami, přízraky, inkuby a sukuby.

Účinky gagátu na vlastnosti

Gagát se používá převážně jako ochrana proti zlu a negativním energiím. Ochraňuje finance a podnikání. Má velmi uklidňující energii, tiší žal, mírní deprese a úzkosti. Velmi dobře odstraňuje bezdůvodný strach. Pomáhá ukončit smutek a zapomenout. Chrání před černou magií. Je velmi vhodný na otevírání cest za novými životními zkušenostmi a jako průvodce na těchto cestách. Dokáže udržovat v rovnováze finance a ochraňuje podnikatele a podnikání. Gagát nabízí možnost zlepšení kontroly nad vlastním životem, rovnováhy při proměnlivých náladách a potlačení depresí. Pomáhá proti násilí a nemocem. Chrání rovněž během duchovních cest. Přitahuje lidi, kteří jsou "starými dušemi" z pohledu inkarnace. Mírní žal nad ztrátou blízké osoby, uvolňuje citové blokády.

Léčebné účinky gagátu

Gagát pomáhá při nemocech nohou, dolní části páteře a migrénách. Tiší bolesti zubů. Léčí epilepsii, je nápomocný při bolestech krku a nachlazení. Potlačuje také otoky způsobené činností různých žláz. Je nápomocný při menstruačních potížích, mírní astmatické záchvaty, záněty kloubů, revmatismus, problémy žaludku, močového měchýře a pleti, tlumí horečku, zastavuje krvácení, je nápomocný při onemocnění TBC.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: pod proudem vlažné vody
Nabíjení
: na slunci

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S GAGÁTEM

Kategorie