Morganit

26.01.2019

Morganit, nebo-li růžový smaragd, též kámen božské lásky. Název "růžový smaragd" vychází pravděpodobně z faktu, že oba minerály jsou svým chemickým složením odrůdou berylu. Jedná se o vzácný polodrahokam, který se nachází pouze v Thajsku, Brazílii, na Madagaskaru, v Africe a ve Spojených státech amerických. Poprvé byl objeven v Kalifornii a vytěžený kámen byl prodán sběrateli J. P. Morganovi, podle něhož byl pojmenován. Jeho barva je růžová, od krásně průhledných kamenů až po neprůhledné, přes stříbřitě růžovou, broskvovou až po světle modrou či fialovou a je způsobena inkluzemi manganu. Tmavě růžové kameny bývají chybně označeny jako bixbit, který je však spíš červený. Zahřátím pomocí plamene se světle růžová barva může změnit až na oranžovou.

Zařízení:

Legendy o morganitu

Morganit je poměrně mladý drahokam objevený teprve na konci 19. století, proto se k němu nevážou žádné starodávné příběhy či legendy. Odrůdy berylu, mezi něž patří i morganit, mají ovšem dlouhý rodokmen, který spadá až do starověkého Egypta. V historii se morganit zmiňuje pod označením "růžová růže", přičemž svoje nynější označení získal až okolo roku 1911. Starověká literatura uvádí, že morganit se v minulosti používal na podporu veselosti a k rozkvětu manželské lásky.

Účinky morganitu na vlastnosti

Morganit ztělesňuje lásku k sobě i k ostatním lidem. Pokud je barva morganitu spíš fialovo-růžová, pak harmonizuje čelní čakru, používá se ke stimulování mysli a porozumění vzpomínkám. Broskvová barva představuje hluboký duchovní aspekt božské lásky a harmonizací sakrální čakry podporuje energii Kundalini, čímž může stimulovat sexuální pocity a zlepšit tak vztahy mezi partnery. Ovlivněním čakry solar plexu podporuje nejen tvořivost, ale také ženskou energii lásky a je tak vhodný pro nezapomenutelnou zkušenost lásky. Ženám pomáhá uvědomit si svou nezávislost na mužích při současném pocitu harmonie s mužskou energií. Morganit je vhodným kamenem pro partnery, zvyšuje pocit sounáležitosti, lásku a vzájemné pochopení.

Léčebné účinky morganitu

Morganit z léčebného hlediska využívá především k harmonizaci srdeční čakry. Ovlivňuje také čakry sakrální stimuluje energii Kundalini a tím sexuální prožitky, a může se použít při poruchách brzlíku.
Tento drahý kámen působí také proti bušení srdce a dalším problémům souvisejícím s tímto důležitým orgánem, stejně tak napomáhá pročištění plic, při léčbě nervového systému a zmírnění nemocí spojených se stresem. Používá se při léčení astmatu, rozedmy plic a tuberkulózy, asistuje při okysličování a obnovení buněk poškozených na buněčné úrovni. Posiluje nervový systém, látkovou výměnu, močový měchýř, ledviny, pohlavní orgány. Je výborný jako prevence a tiší bolest.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: cca 1x týdně na 2-3 minuty pod proudem vlažné vody
Nabíjení: na několik hodin položit na nepřímé slunce

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ S MORGANITEM

Kategorie