Safír

26.01.2019

Název safír pochází z řeckého slova 'sappheiros' nebo 'sapphirus', které je odvozeno od hebrejského 'Sappire' a znamená modrá. Safír je druh minerálu korund, stejně jako červený rubín. Můžeme tedy říci, že safír je modrým bratrem rubínu. Safír je hned po diamantu druhým nejtvrdším drahokamem na světě.

Ačkoli máme většinou safír spojený s modrou barvou, tímto názvem se označují v podstatě všechny drahokamy na bázi korundu kromě červeného rubínu. Setkat se tedy můžeme se safírem různých barev (všechny odstíny kromě červené), z nichž známá a oblíbená je například růžová či oranžová odrůda safíru. Safír je také zařazován do tzv. Velké trojky drahokamů, která obsahuje rubín, smaragd a safír. Jedná se (hned po diamantu) o ty nejvzácnější a nejcennější drahokamy. Od nepaměti mají čestné místo v mnoha korunovačních klenotech a zásnubních prstenech a jsou obecně nejoblíbenějšími drahokamy používanými v klenotnictví.

Zařazení safíru:

Element: voda
Planeta: Jupitern, Saturn
Znamení: Býk, Váhy, Panna

Legendy o safíru

Nejpoutavější legenda o stvoření safíru vypráví o muži jménem Džampal, který žil kdysi na Cejlonu. Byl lovcem a jeho nevídaná krása byla tak okouzlující, že ženy a dívky se na něj ostýchaly třeba jen podívat. Ostatní lovci používali k lovu luky a šípy, jemu však stačil pouze obyčejný bumerang.Jednoho dne se rozhodl strávit noc v lese, ale nemohl spát, protože nad jeho hlavou zářila třpytivá hvězda. Byla tak krásná, až se Džampal do ní zamiloval. Každý večer přišel na stejné místo a hvězdu obdivoval. Když za úsvitu tmavomodrá hvězda sestoupila tak nízko, že se jí mohl téměř dotknout, zašeptal: "Buď mou hvězdou.". Ale hvězda nic neodpověděla a zmizela v mlze.Další večer se Džampal vrátil a jeho krásná hvězda opět svítila nad ním. Najednou vyskočilo z křoví zvíře a lovec po něm, jak měl ve zvyku, hodil bumerang. Zvíře však svými rohy vymrštilo bumerang do nebe a useklo kousek hvězdy. Ten spadl před mladého muže. Byl to tmavomodrý kamínek, ve kterém uprostřed svítila hvězda. A tak vznikl tzv. hvězdný safír.

Účinky safíru na vlastnosti

Safír je po staletí symbolem pravdy, upřímnosti, vnitřní vyrovnanost, morální čistoty a věrnosti ve vztazích. Je též známý i jako kámen moudrosti. V psychické oblasti nás safír učí neztrácet hlavu, když nás přepadne hněv, brzdí v nás nedočkavost. Je to kámen koncentrace. Uchovává stálý vnitřní klid mysli, přináší radost, mír a moudrost svému nositeli.

Safírová barva oduševňuje, léčí, očišťuje. Pomáhá nám odhalit, co je pravda a co jen iluze. Když v nás propukne hněv, pomáhá nám uklidnit se, podporuje trpělivost. Rovněž nám pomáhá utišit naše myšlenky a lépe se koncentrovat. Safír je kamenem zdravého rozumu, pomáhá nám udržovat si vnitřní klid a vyrovnanost.

V minulosti byl safír považován za talisman, který svého nositele chrání před zlými duchy. Ve středověku lidé věřili, že hvězdicový safír chrání cestovatele a poutníky na jejich dobrodružných cestách. Síla safíru je prý natolik velká, že nepřestává působit ani na své původní majitele, i když už safír nosí někdo jiný.

Léčebné účinky safíru

Na fyzické úrovni má safír blahodnárné účinky na lidi trpící atmatem, vředovými a nádorovými onemocnění a vysokým krevním tlakem. Tento minerál také úspěšně zabraňuje závratím, nevolnostem, nadměrnému pocení. Snížuje také teplotu, čistí krev, tiší bolest a krvácení. Používá se také k čištění pleti, ke zpevnění nehtů či proti vypadávání vlasů. Rovněž pomáhá při nespavosti. Pomáhá také při zánět uší a dutin, zlepšuje také zrak, čistí ledviny i žlučník.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem

Nabíjení: jen na denním světle, přílišné sluneční paprsky mu neprospívají, můžeme jej položit i na křišťálovou drúzu

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ SE SAFÍREM

Kategorie