Smaragd

26.01.2019

Smaragd je nejcennějším kamenem z odrůdy berylu. Jeho nádherná zelená barva nemá v klenotnickém světě obdoby. Není divu, že smaragd je klasifikován jako jeden z tradiční čtveřice drahých kamenů spolu se safírem, rubínem a diamantem. Intenzita jeho barevnosti spočívá zejména v různém obsahu chromu a vanadu. Čím více těchto dvou prvků smaragd obsahuje, tím intenzivnější je jeho barva.
Názvem smaragd byly původně označovány všechny zelené kameny odrůdy berylu. Teprve později s rozvojem vědeckých poznatků o tomto drahokamu se začaly pod označením smaragd chápat pouze berylové odrůdy, které obsahují oba prvky, chrom i vanad. Odrůdy, které jsou tvořeny pouze jedním z těchto prvků, jsou jednoduše označovány jako tzv. zelené beryly.
Nejznámějším místem těžby sytě zelených smaragdů je nepochybně Kolumbie. Po celém světě je však rozmístěna řada dalších menších dolů, například v Brazílii nebo Zambii. Zatímco brazilské smaragdy se vyznačují jemně zelenkavou barvou se žlutými odstíny, drahokamy z oblasti Zambie mají jemně modrý nádech.

Zařazení smaragdu:
Element:
země
Planeta: Venuše
Znamení: Býk, Rak, Blíženci, Vodnář, Váhy

Legendy o smaragdu

Kolem tohoto nádherného klenotu vznikla celá řada příběhů a historek. Například už staří Inkové a Aztékové považovali smaragd za svatý kámen. Pravděpodobně nejstarší nálezy smaragdu pochází z dob faraonů z oblasti podél Rudého moře. Tyto drahokamové doly provozovali egyptští vládci mezi roky 3000 a 1500 př. n. l. a později byly nazývány jako Kleopatřiny doly.
Podle historických zmínek byl smaragd oblíben i ve starověkém Římě. Například císař Nero se údajně přes do plocha broušený smaragd měl dívat na průběh gladiátorských her. I indiáni si vážili smaragdů, a to především jejich léčivých vlastností. Dokonce věřili, že přináší štěstí a blahobyt. Dnes je tento drahokam oslavován jako oficiální kámen měsíce května a je symbolem pro 20. a 35. výročí manželství.

Účinky smaragdu na vlastnosti

Smaragdy jsou považovány za kameny úspěšné lásky a symbolizují nesmrtelnost a víru. Podporují komunikaci a pravdomluvnost a vytvářejí harmonii ve všech aspektech života. V partnerských vztazích podporují domácí štěstí, věrnost a partnerskou citlivost. Uklidňují city a zajišťují fyzickou i duševní rovnováhu. Smaragd nás zároveń spojuje nás s přírodou, která nám pomáhá, pokud s ní jednáme v souladu, posiluje paměť, zvyšuje vnímavost, ovlivňuje vědomou i podvědomou mysl, uděluje veškeré vědění minulosti, současnosti a budoucnosti. Je též silným ochranným kamenem, během spánku zadržuje noční záření. V podnikání zajišťuje dobré obchody, podporu odbytu a zvýšení veřejného povědomí o firmě.

Léčebné účinky smaragdu

V tělesné rovině má smaragd očistné a léčivé schopnosti, jeho zelená uklidňující barva blahodárně působí na zrak, posiluje unavené oči, obnovuje normální vidění a pomáhá při šedém zákalu. Používá se jako protijed, detoxikuje játra, má silný regenerační účinek, uklidňuje nervy, snižuje horečku, potlačuje infekce všeho druhu. Léčí také páteř, svaly, všechny revmatické potíže. Blahodárně působí na lidi trpící cukrovkou, zvyšuje také imunitu, reguluje krevní tlak a činnost zažívacích orgánů. Dokáže pomáhat při léčbě zhoubných nádorů.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: na několik minut pod vlažnou vodou - nečistit ultrazvukem nebo parou, nevystavovat jej prudkým výkyvům teplot

Nabíjení: nabíjet krátce na nepřímém slunci

NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ SE SMARAGDEM

Kategorie