Spinel

Spinel je minerál, jehož název pochází pravděpodobně z latinského spina - trn, podle ostrých oktaedrických krystalů. Tento minerál najdeme v různých barevných kombinacích, poto se u klenotnicky využitelných spinelů se vžila škála názvů:

  • balasrubín pro růžový
  • rubínspinel pro červený
  • almandinspinel pro vínově červený
  • padparádžaspinel pro lososovou červeň
  • ametystspinel pro fialový
  • safírspinel pro modrý spinel

Historicky nejstarším nalezištěm spinelů byly drahokamové náplavy Srílanky. Kolem roku 500 př.n.l. byly možná nalézány první badachšánské, dnes tádžické růžové až vínové spinely, obdivované perskými králi a šáhy. Kolem 1000 n.l. těžba těchto spinelů z rozhraní Pamiru a Hindukůše vzrostla a odtud vyvážené spinely zdobí také mnohé význačné evropské klenoty, včetně koruny Svatováclavské. Tyto spinely se jmenují bachšanský lál, jsou starorůžové, vínové až skoro malinové barvy.

Zařazení spinelu:

Element: oheň
Znamení: Střelec, Štír


Broušený modrý spinel

Účinky spinelu:

Spinel je výjimečný kámen s velmi silnou jiskřivou energií. Používá se jako amulet na ochranu před nebezpečím či nehodami, ale také jako talisman pro přivolání hojnosti a bohatství. Spinel ochraňuje před negativitou, odráží ji, odstraňuje bloky na fyzické i duševní rovině. Pomáhá majiteli nalézt ve svízelných situacích rychlé a efektivní řešení. Spinel podporuje kreativní myšlení, pomáhá při tvůrčí práci, rozvíjí fantazii. Usnadňuje komunikaci s komplikovanými osobami, pomáhá odhalit a zbavit se duševních upírů a manipulátorů.
Každá barva spinelu přináší má různé účinky; fialové spinely podporují intuici a inteligenci, modré spinely posilují samostatnost a rozvážnost, růžové jsou kameny lásky, energie a harmonie, červené zase dodávají energii a sílu.

Léčebné účinky:

Ve fyzické rovině můžeme spinel využít při onemocnění ledvin, močových cest, tlustého střeva, konečníku i žaludku. Blahodárně působí také na nohy, klouby, kosti i svaly.


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků se SPINELEM

Kategorie