Stříbro

26.01.2019

Stříbro, chemický vzorec Ag, je krychlový minerál, který má široké uplatnění ve šperkařství, klenotnictví, mincovnictví, elektroprůmyslu, lékařství a při výrobě fotografických materiálů. Používá se také při úpravě pitné vody, výrobě zrcadel či při přípravě speciálních slitin.

Stříbro je již od pradávna používáno jako měna a dodnes je součástí mnoha měnových systému i státního bohatství. Již v dobách starého Říma byly zásoby stříbra oporou pro stabilitu země i jejich měny a o úplatku stříbrných mincí je zmínka i v Bibli. V Evropě bylo v dávných dobách stříbro považováno za posvátné a již v té době si lidé povšimli jeho léčebných účinků, kdy kousek stříbra vhodili do nádoby s vodou, která byla poté déle pitná. Této vlastnosti stříbra se později používalo v době zámořských objevů, kdy námořníci potřebovali pitnou vodu i čisté víno po celou dobu plavby. Samozřejmě se ze stříbra vyráběli různé talismany a také krásné šperky, do kterých se často zasazovali drahé kameny. Zpracování stříbra lidé objevili velmi brzy, díky jeho měkkosti a poddajnosti, která dovolí pod šikovnýma rukama zpracovávat stříbro téměř při pokojové teplotě. Oboru, který se zabývá zpracováním stříbra, se říká stříbrotepectví, jemnější práci, tedy výrobu zaměřenou na stříbrné šperky, nezabývá zlatník či šperkař.

Zařazení:

Léčebné účinky stříbra

Léčivé účinky stříbra jsou známé opravdu už mnoho staletí, ne-li tisíciletí. Už tehdy si totiž lidé všimli, že pokud do rány vloží stříbro, rychleji se zahojí, pacienta rána méně bolí a nepřidružovali se ani vedlejší účinky. Nepřímo tím pojmenovali antibakteriální účinky stříbra, které si tak našlo své pevné místo v medicíně po celé generace. Hojně bylo používáno ve středověku jako prevence proti morovým epidemiím.

Stříbro je považováno za symbol bohatství, přináší energii, harmonii a vyrovnanost.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

Čištění: Stříbro má tu vlastnost, že časem vlivem vzduchu, vodu a pravidelného používání zešedne. Existuje několik způsobů, jak stříbro vyčistit přímo doma.
Nabíjení: Po očištění stříbro nabíjíme na přímém slunci (ne však polední, ale spíše při západu slunce)


Prášek na pečení nebo jedlá soda a alobal

Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1-3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem. Během lázně proběhne chemická reakce, která v několika chvilkách zkorodovanou vrstvu odstraní.

Sůl a alobal

Do skleněné nebo porcelánové misky nalijte šálek vroucí vody a rozmíchejte v ní lžíci kuchyňské soli. Do roztoku vložte hliníkovou folii a na pár vteřin do něj ponořte stříbrný klenot. Až ho vyndáte, osušte ho hadříkem.
(Pozor, pokud Vám šperk navíc obsahuje perly a zirkony, mohlo by dojít k jejich poškození vlivem soli)

Prostředek na mytí nádobí

Do teplé vody kápněte prostředek na mytí nádobí a ve vytvořených mýdlových bublinkách namočte kousek textilie. Klenot jemně otírejte. Když se vám zdá čistý, opláchněte jej ve studené vodě a vyleštěte speciální tkaninou. Takto lze udržovat i modely osazené kameny, jejichž okolí můžete vyčistit měkkým kartáčkem.

Prášek na pečení

Smíchejte tři díly prášku na pečení s jedním dílem vody. Navlhčete stříbrný přívěsek či náušnice a vzniklou pastu na ně aplikujte pomocí látky, která nepouští nitě. Textilii dle potřeby měňte, dokud šperk není čistý. Pak jej opláchněte a otřete do sucha.

Citron a sůl

Do nádoby s horkou vodou vymačkejte citron a přisypte tři polévkové lžíce kuchyňské soli. Následně do koupele vložte klenot, který by však neměly zdobit drahokamy. Po pěti minutách jej vyjměte a vysušte měkkým hadříkem.

V tomto případě doporučujeme k osušení použít speciální tkaninu na čištění stříbra. Obyčejný kousek látky by vám i při vynaložení velké námahy nemusel přinést kýžené výsledky.

Speciální roztoky

Český trh dnes nabízí na údržbu zašlých šperků širokou škálu zpravidla tekutých čisticích prostředků, jež na tmavé skvrny fungují jako rozpouštědla. Speciální lázně dokáží spolehlivě odstranit šedivý povlak z povrchu klenotů, bohužel však negativně působí na drahé kameny. Znečištěný klenot vnořte na pár sekund do kapaliny, nejlépe zavěšený na niti. Pak ho rychle opláchněte.

Vždy se řiďte přiloženým návodem, abyste se nedočkali nemilého překvapení v podobě poničeného šperku. Speciální čisticí roztoky zakoupíte již za pár stovek.

Čisticí hadříky

Ve většině drogerií pořídíte speciální čisticí hadříky na stříbro. Textilní ubrousky bývají napuštěné čisticím prostředkem a zůstávají účinné, dokud je nenamočíte. Jejich použití je velice jednoduché, stačí šperky, a to i ty s drahokamy, jemně třít do vysokého lesku. Jejich cena se pohybuje v řádech stokorun.

Ultrazvukové čističky

Mezi moderními domácími způsoby čištění zčernalého stříbra musíme zmínit především ultrazvukové čističky. Ty pomocí nízkofrekvenční délky vytvářejí miliony malinkých bublinek, které proniknou i k nejhůře dostupným místům a šperk tak vyčistí.

Pro klenoty ozdobené kamínky nepředstavují nejvhodnější alternativu, neboť mohou drahokam z lůžka uvolnit a zvýšit tak riziko jeho ztráty. Neblaze působí i na porézní materiály (např. perly) a barevné přírodní kameny.

Při výběru ultrazvukové čističky se vyplatí porovnat více modelů a pečlivě si pročíst recenze uživatelů. Většinou se totiž jedná o větší investici.

Klenotnictví

Jestliže se nechcete pouštět do žádných domácích experimentů, vložte svoji důvěru do rukou zkušených zlatníků. Řada z nich vlastní přístroje, které zašlé stříbro dokonale vyčistí. Mnozí dokonce nabízejí opětovné porhodiování vašeho šperku. Tato úprava povrchu zabraňuje oxidaci a uchovává klenot déle třpytivý. Připravte se však na to, že si za podobné služby většinou připlatíte.


NABÍDKA ŠPERKŮ A DEKORACÍ SE STŘÍBREM

Kategorie