Topaz

Valounky surového zlatého topazu


Topaz dostal svůj název pravděpodobně podle legendárního ostrova Topazios, který leží u pobřeží Egypta, nebo také podle sanskrtského slova "tapas", které znamená žár či oheň.

Tento minerál vyniká výjimečně širokou barevnou škálu, která vedle klasické hnědé zahrnuje různě syté odstíny modré, zelené, žluté, oranžové, červené, růžové i purpurové. Často těžený bezbarvý topaz se pomocí úprav mění v modrý. Objevují se i pleichroické topazy, které pod různými úhly odráží různé barvy.

Největším producentem topazu je Brazílie, ložiska najdeme také v Rusku, Afghanistánu, Srí Lance, Mexiku, USA i u nás v České republice.


Broušené topazy


Zařazení topazu:


Krystal kouřového topazu


Účinky topazu:

Topaz je ochranným kamenem, který přináší radost a hojnost. Jedná se o uklidňující kámen, jehož hlavním posláním je přinášet novou energii a sílu. Přináší tedy i motivaci, pravdu a odpuštění. Je také považován za kámen lásky, majiteli pomůže být otevřený a dosáhnout vnitřní moudrosti. Je vhodný zejména pro umělce.

Léčebné účinky:

Ve fyzické rovině pomáhá topaz léčit a regulovat trávicí soustava. Je výborným pomocníkem při snižování váhy, ale také nám pomáhá bojovat s anorexií. Zároveň mírní revmatismus a artritidu. Je vhodný také pro lidi trpící nočními můrami a náměsíčností.


Zdroj textu: Na křídlech andělů, Wikipedie, Svět minerálů, Nefertitis
Zdroj obrázků: Desire Gem, Gia Edu, Healing Crystals, Private jewellers


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků s TOPAZEM