Turmalín

Do skupiny turmalínů řadíme širokou škálu minerálů. Obecně turmalíny členíme na:

 • elbaity - tj. barevné turmalíny, sem spadá například
  • elbait
  • rubelit
  • melounový turmalín
  • paraíba
 • dravity - z nich nejvyužívanější ve šperkařství je dravit
 • uvity - například tzv. savany - žluté turmalíny
 • skoryly - tj. černé turmalíny (černé, černohnědé, černomodré, modré) - nejdůležitější skoryl

Název turmalín pochází ze sinhálského slova tura-malí- "kámen, který je znečišťován částečkami popela", kterým se označovaly krystaly dovážené do Evropy z Cejlonu.

Když v 16. století smyl v Brazílii španělský conquistador bahno ze zeleného kamene, myslel si, že objevil smaragd. Tato domněnka přetrvala celá tři století, dokud vědci neidentifikovali a neuznali turmalín jako druh minerálu. Není těžké pochopit, proč došlo k omylu. Turmalín lze snadno zaměnit s dalšími drahokamy, neboť se vyznačuje širokou škálou oslnivých barev. Vyniká výraznými červenými, pastelovými růžovými a broskvovými tóny, vyskytuje se v sytě smaragdově zelené, živé žluté i temně modré - prostě rozsahem barev mu žádný kámen nedokáže konkurovat.

Jedna z prvních zpráv, kde se jmenovitě mluví o turmalínu, pochází z Kalifornie z konce 19. století. Polodrahokam se pokoušel zpopularizovat už o něco dříve známý gemolog z Tiffanyho dílny - George F. Kunz, který psal o nalezištích na západním pobřeží a v Maine a vytěžené kameny vysoce oceňoval. Navzdory americkým kořenům se však největší trh té doby nacházel v Číně, kde kráse turmalínu podlehla sama císařovna. Na počátku 20. století se objevila významná naleziště v Brazílii a v 50. letech našli turmalín i v dalších částech světa. Kvalitní červené turmalíny pocházejí třeba z Madagaskaru a Afghánistánu.


Zařazení turmalínu:


Účinky turmalínu:

Turmalín je kamenem lásky, přátelství a dobré nálady. Zabezpečuje pevnost a stabilitu vztahů. Posiluje tělo, ducha a udržuje nervový systém v rovnováze. Také zvyšuje kreativitu, proto ho mnozí umělci nosí jako talisman. Turmalín je někdy také označován jako ,,elektrický kámen", protože díky svému statickému náboji přitahuje mimo jiné prach a nečistoty. Tato jedinečná vlastnost turmalínu působí ovšem příznivě na lidský organismus, a proto je považován za kámen, který opatruje lidské zdraví.

Turmalín je v mnoha ohledech jedinečný, nemá nikdy nepříznivý účinek, působí ve prospěch svého majitele a přináší mu radost, pohlcuje negativní vibrace, odstraňuje stres, zlost, strach a je ochranným šamanským kamenem. Napomáhá pochopení sebe sama i druhých, zvyšuje sebedůvěru, nezávislost a pomáhá získat nadhled nad rozčilujícími situacemi.

Léčebné účinky:
Ve fyzické rovině turmalíny léčí tělo i duši a dětská onemocnění, zvyšuje imunitu, příznivě působí na srdce a páteř, usnadňuje porod a pomáhá při dyslexii.
Černé turmalíny (skoryl) je vhodný na odbourávání stresu, ničí škodlivé záření přístrojů a počítačů. Posiluje imunitu, chrání před virovými onemocněními, potlačuje bolesti, posiluje nervový systém, chrání svaly a šlachy.
Růžové turmalíny jsou vhodné při nemocech a problémech se srdcem, cévami, léčí také plíce.
Zelené turmalíny blahodárně působí na oči, mozek, srdce. Posilují imunitu a jsou vhodné pro hyperaktivní děti.


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků s TURMALÍNEM

Prsten s Turmalínem

Autorský extravagantní prsten se surovým černým turmalínem vyrobený Tiffany technikou. Na výrobu cínových šperků používám vysoce kvalitní měkkou pájku, bezolovnatý zdravotně nezávadný cín s příměsí stříbra a postříbřené a pocínované bižuterní dráty. Prsten má výborně sedne na prstík s obvodem 6 cm, vynoucí se drátky jsou jemně ohebné, tudíž lze doupravit na prstu. Prsten je obroušen, vyleštěn a ošetřen antioxidantem na cínové šperky, čímž mu dává lesk a impregnuje. Velikost kamínku: 1,8 x 1,5 cm Velikost prstenu je nastavitelná - výborně padne na prstí o obvodu 5,5 cm (+ 5 mm) - lze mírně povolit (velikosti cca 7-10) Prsten dodávám v dárkové krabičce! Černý turmalín neboli skoryl chrání před zářením mobilních telefonů, elektromagnetickým smogem, mentálními útoky, kouzly a nepřátelskými myšlenkami. Dokáže od svého majitele odvracet negativní energii všeho druhu. Černý turmalín brání před nemocemi, které oslabují organismus. Odstraňuje napětí a stres. Posiluje imunitní systém, léčí dyslexii a artritidu. Přináší úlevu od bolesti, harmonizuje míchu. Vhodný pro znamení: Rak , Váhy , Štír , Střelec , Kozoroh Čtete více o: péče o cínové šperky turmalín

360,00 Kč