Tygří oko

Valounky tygřího oka


Tygří oko je drahý kámen, který z mineralogického hlediska řadíme mezi odrůdu křemene. Zbarvení a vlastnosti tohoto minerálu jsou ovlivněny příměsí minerálů, obsahujících oxidy a hydroxidy železa, jako je například goethit nebo limonit.

Tygří oko poznáme podle jeho pěkně zlato-hnědé barvy a optického efektu, napodobujícím oko šelmy či dravce, z čehož je odvozen i samotný název minerálu. Tento drahý kámen vzniká tak, že v původním minerálu jsou krokydolitová (azbestová) vlákna nahrazena poloprůhledným chalcedonem (křemenem) nebo hydroxidy železa.

Ve starém Řecku byl tento kámen ctěn jako kámen radosti a duševní rovnováhy. Známou lokalitou je pohoří Doorn v Griqualandu v Jihoafrické republice, mnoho vzorků také pochází z Namibie, z Číny, Indie či Myanmaru. Další lokality se nacházejí v západní Austrálii, Kalifornii či Střední Asii.


Broušená tygří oka


Zařazení tygřího oka:


Surové tygří oko


Účinky tygřího oka:

Tygří oko je ochranným kámen, který je vhodné nosit jako talisman před všemi formami nebezpečí. Přes spojení mezi sluneční a zemskou energií pomáhá uzemnit lidi, kteří ztratili spojení s realitou a zároveň podporuje duchovní růst zemsky orientovaných lidí. Je to hřejivý kámen, podporuje tok energie v těle a dodává sílu, vitalitu, přitahuje peníze a bohatství. Pomáhá s odbouráním závislostí na druhých lidech, uznáním vlastní hodnoty a potlačuje deprese. Tento minerál nás také varuje před samolibostí, pomáhá jednat na základě rozumu, místo citů. Pomáhá i při zkouškách a důležitých jednáních, rovněž rozvíjí tvůrčí schopnosti.

Léčebné účinky:
Ve fyzické rovině je tygří oko vhodné pro vyrovnání činnost mozkových hemisfér, pomáhá také při léčbě zlomených kostí. Blahodárně působí na rozmnožovací orgány, léčí oči a krk, odstraňuje křeče. Pomáhá při léčbě poruch osobnosti. Zpomaluje metabolismus, mírní stres, vznětlivost a nadměrnou sexuální touhu. Tento minerál také tiší nervy, odhání černé myšlenky a pomáhá při duševních chorobách například schizofrenie. Sklidňuje emoce a aktivuje sníženou funkci smyslových orgánů.


Zdroj textu: Jaspis, Wikipedie, Svět minerálů, Nefertitis
Zdroj obrázků: Healing Stones, Healing Crystals, Etsy, Amber


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků s TYGŘÍM OKEM