Záhněda

Valounky záhnědy


Záhněda je odrůda křemene (oxid křemičitý), která je zabarvená příměsí hliníku, sodíku a lithia. Jedná se o poměrně rozšířený polodrahokam, který je často vyhledáván pro svoji hnědou barvu.

Tmavě hnědá až černá, téměř neprůsvitná odrůda křemene se nazývá morion, hranice mezi záhnědou a morionem je diskutabilní. Anglický název pro záhnědu je smoky quartz, tedy kouřový křemen. Záhněda se využívá jak ve zlatnickém průmyslu, tak v léčitelství. Jsou jí přisuzovány uklidňující a pročisťující účinky.


Broušená záhněda


Zařazení záhnědy:


Krystal záhnědy


Učinky záhnědy:

Záhněda je určena především k potlačení a odstranění depresí a všech negativních emocí. Zahání strach a příznivě působí na lidi, trpící nočními můrami. Má silné uklidňující a posilující účinky. Pomáhá také při rozhodování a bystří mysl. Pohlcuje také elektrosmog a podporuje celkovou detoxikaci celého organismu. Blahodárně působí na duševní stav a zvyšuje celkovou vyrovnanost, koncetraci a vylepšuje komunikační dovednosti. Při meditaci harmonizuje mysl a pomáhá odbourat zravotní i psychické těžkosti. Zvyšuje vnímavost ke svému okolí a prohlubuje empatie. Podněcuje logické myšlení, selský rozum a zdravé sebevědomí.

Léčebné účinky:
Tento minerál přináší blahodárné účinky při bolestech hlavy, odstraňuje migrény, odbourává bolesti a celkově zmírňuje stres a uklidňuje nervovou soustavu. Má také příznivý vliv na kyčle, nohy a záda. Záhněda také působí proti zavodňování organismu. Zároveň podporuje vstřebávání vitavínů a minerálů, což souvisí i s potlačováním křečí. Posiluje a vyrovnává rovněž zádové svalstvo a pomáhá i lidem při chemoterapiích.


Zdroj textu: Wikipedie, Nefertitis, Eva Lesnílková, Lavalliere
Zdroj obrázků: Healing Crystals, Minerals, Geology


Prohlédněte si nabídku zboží a šperků se ZÁHNĚDOU