CÍNOVÝ ŠPERK

PÉČE O CÍNOVÉ ŠPERKY

Několik rad, jak pečovat o cínový šperk, aby Vám co nejdéle vydržel.

Cínový šperk je světový unikát.

Velmi zajímavá je skutečnost, že cínové šperky se v současné době vyrábějí především v Čechách (z 90%), trochu jsme touto vášní ještě "nakazili" Slováky, Poláky a Maďary. Jinde ve světě tuto techniku téměř nenajdete.


Jak pečovat o cínový šperk

Cín je měkký kov a základem cínovaných šperků jsou většinou kovy jako měď, mosaz, bronz, či jejich slitiny, na které je cín nanesen tenkou vrstvou. Péče o cínový šperk není nikterak náročná, cín je materiál trvanlivý a je-li šperk dobře a kvalitně vyroben, vydrží hezký velmi dlouho. Je potřeba dávat pozor zejména na mechanické poškození šperku. Zacházejte s ním jako s křehkou věcí.

  • Při neopatrném zacházení může dojít k poškození šperku, např. k poškrábání cínu, deformaci (např. přidaného ozdobného drátku), k prasknutí. U šperků s kameny pak k rozbití kamene, naštípnutí či odlomení části kamene nebo i cínu.
  • Šperky nenoste do sprchy, sauny, bazénu či jiné koupele.
  • Šperky sundavejte vždy přes spaním, ale také před každou činností, vyžadující tělesnou námahu, např. sportovní aktivity (pot šperkům nesvědčí).
  • Vyvarujte se styku šperku s chemikáliemi, např. v kosmetických přípravcích při líčení (zejména používání parfémů, krémů, laků na vlasy šperkům škodí). Šperkem se ozdobte až po použití kosmetiky. Rovněžtak nepoužívejte na čištění šperků jiné chemikálie (např. abrazivní prostředky).
  • Šperk nevystavujte extrémním teplotám či přímému slunečnímu svitu, které může způsobit např. vyblednutí kamene (Ametyst, Růženín...).
  • Šperk skladujte na suchém a tmavém místě, bez přístupu prachu. Ideální je jej skladovat ve šperkovnici odděleně od jiných šperků, předejdete tak zamotání řetízků či šňůrek. Šperkovnici může nahradit i uzavíratelná neprůsvitná krabička.
  • Šperky chraňte před malými dětmi a domácími mazlíčky z důvodu nejen poškození šperku, ale mohli by ublížit i sami sobě.
  • V případě zešednutí šperku (zejména u nepatinovaných šperků) je možné je umýt v teplé vodě s přídavkem jaru (jiný saponát může být nevhodný). Poté jej osušte a vyleštěte flanelovým hadříkem. Vlastnosti jaru se velmi blíží vlastnostem antioxidačního oleje, kterým je šperk ošetřen při výrobě. Antioxidant můžete nahradit také např. jemným olivovým olejem. Nedoporučuji však příliš časté čištění, aby tak nedošlo k odření cínu.

JIŽ BRZY E-BOOK: Cínový šperk a jak se o něj starat